neurosciencereview.eu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Polscy chirurdzy masowo wyjeżdżają za granicę!

2009-09-18 Dziennik.pl

Już nie tylko pielęgniarek, ale chirurgów brakuje w polskich szpitalach. Za kilka lat nie będzie miał kto nas operować - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Chirurdzy wolą bowiem lepiej płatną pracę za granicą.

Problem jest bardzo duży - na tysiąc lekarzy specjalizujących się w chirurgii do pracy za granicę wyjechała już połowa z nich.

"Jeśli nic się nie poprawi to za kilka, kilkanaście lat możemy mieć duży problem" - mówi radiu RMF FM Tomasz Korkosz z Naczelnej Izby Lekarskiej. Duże miasta jeszcze jakoś sobie radzą, choć i tam pojawiają się problemy z zabiegami planowymi. Najgorzej jest w małych ośrodkach np. na Suwalszczyźnie.

Jak temu zaradzić? Tej odpowiedzi szukają lekarze na trwającym właśnie we Wrocławiu kongresie. Do tej pory wypracowana recepta jest niestety trudna do zrealizowania. Zdaniem lekarzy potrzebne jest tańsze i lepsze szkolenie młodych lekarzy oraz dużo wyższe płace.
OD REDAKCJI: Absolutną nieprawdą jest twierdzenie MZ, że powstrzymano falę wyjazdów lekarzy, specjalistów i kolegów w trakcie specjalizacji za granicę. Oczywisty dowód to masa ogłoszeń publikowanych chociażby na stronie NIL. Biorą już wszystkich. Często takie sprawy jak nieco kłopotliwa rejestracja w GMC pracodawcy biorą na siebie czy znajomość innego języka niż angielski nie jest już prawie żadną przeszkodą. Jak sie okazuje od stycznaia 2009 nie ma możliwości zatrudniania lekarzy z krajów wcześniej stowarzyszonych z UK. Luka robi się coraz większa.