neurosciencereview.eu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nasze zarobki.

Najlepiej zarabiającymi pracownikami w USA są lekarze, wynika z danych Amerykański Urząd Statystyczny. W Polsce lekarze zarabiają nawet dziesięciokrotnie mniej.

Urząd opublikował ranking amerykańskich zawodów, w których są najwyższe pensje. Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 zawodów związanych z medycyną.

Na pierwszym miejscu znaleźli się chirurdzy ( z rocznymi zarobkami 206 770 USD czyli ok. 17 230 USD miesięcznie).

Inni pracownicy, reprezentanci zawodów nie związanych z leczeniem znaleźli się dopiero na dziewiątym miejscu, zajęli je dyrektorzy naczelni z przeciętną roczną płacą na poziomie 160 440 USD rocznie.

Porównując wynagrodzenia lekarzy w Polsce i USA widać, że jest miedzy nimi gigantyczna przepaść. Największe różnice widać w rocznych płacach internistów, którzy w Stanach Zjednoczonych zarabiają nawet 10-krotnie więcej niż w Polsce. Podobna sytuacja dotyczy dentystów. Stosunkowo najmniejsze różnice stawek wynagrodzeń dotyczą stanowiska anestezjologa. Dysproporcja w rocznej płacy pomiędzy naszym krajem a USA jest bowiem "tylko" 4-krotna.

Ile rocznie zarabiają lekarze w Polsce, a ile w USA?

 

 

(Wynagrodzenia.pl na podstawie danych cnbc.com za bls.gov oraz Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008 przeprowadzonego przez Sedlak &Sedlak, zarobki w USD wg przelicznika z 10.06.2009, są to średnie stawki - nie zawierają m.in. premii i świadczeń dodatkowych).

Od Redakcji: nie uwzględniono tu zarobków neurochirurgów, które w trakcie mojego ostataniego pobytu w USA sięgały ok 1 mln USD, chociaż rozpiętość też była różna, zależnie od ośrodka, nazwiska szefa, stanu. Np największe zarobki mieli koledzy zajmujący się chirurgicznym leczeniem padaczki.